اپیدمیولوژی در جهان و کشور

درس
اطلاعات تکمیلی

به منظور انتقال به درس بعدی لطفا بر روی گزینه “علامت گذاری به عنوان تکمیل شده ” کلیک کنید .

لطفا امتیاز دهید

0 / 5

رتبه صفحه شما:

 

 

با توجه به هدف گذاری جهانی که تا سال 2030 میلادی برای هپاتیت های ویروسی انجام شده تعداد موارد آلودگی از شش تا ده میلیون مورد در سال باید به کمتر  از یک میلیون و موارد مورتالیتی از یک میلیون و چهارصد هزار نفر در سال به کمتر از پانصد هزار نفر برسد ضروری است که دولت ها ، همه دست اندرکاران، پزشکان و تمامی افراد جوامع بشری برای دستیابی آنها تکالیف و وظایف خود را بخوبی انجام دهند و در این اقدام مهم مسلم است که جامعه پزشکی نقش محوری دارد. هر ساله 28 ژولی که مصادف با ششم مرداد ماه است برای اطلاع رسانی بعنوان روز جهانی هپاتیت از طریق سازمان جهانی بهداشت ( WHO ) تعیین شده است. پنج ویروسی که عامل اصلی هپاتیت می باشند بصورت الفبایی نامگذاری شده اند شامل)  A , B , C , D , E  ( که راه انتقال ویروس های A  و E از طریق دهانی است و با خوردن و آشامیدن غذا و آب آلوده وارد بدن می شوند.

با عنایت به اینکه از این طریق می تواند بطور همزمان افراد زیادی آلوده شوند با منبع مشترک آب و غذا و مخصوصا میوه و سبزیجات آلوده  اولین بار بقراط آن را زردی اپیدمیک نامید و نامهایی دیگر شامل زردی زکامی و یا زردی اردوگاهی. در سال 1973 میلادی HAV شناسایی شد که ویروسی از خانواده پیکورناویروس و جنس هپاتو ویروس که به اسید مقاوم می باشد و انسان تنها رزروار آن است.

از نظر اپیدمیولوژیک شایعترین عامل هپاتیت حاد ویروسی می باشد و اصلی ترین راه انتقال آن مدفوعی – دهانی و بندرت در دوره کمون خون فرد آلوده چنانچه به افراد دیگر ترانسفوزیون شود و در موارد هرج و مرج ارتباط جنسی آنال اورال منتققل می گردد. بالاترین غلظت ویروس در مدفوع دو هفته قبل از بروز علائم بالینی است و با ظهور یرقان دفع ویروس از این طریق به حداقل یا صفر می رسد. بروز این بیماری ارتباطی تنگاتنگ با سطح اقتصادی اجتماعی و داشتن آب آشامیدنی سالم و سطح بهداشتی فردی و میزان انجام واکسیناسیون در جوامع  دارد. هر قدر در سنین اوایل زندگی و کودکی افراد آلوده شوند نوع بدون علائم بالینی و بدنبال آن مصونیت مادام العمر رخ خواهد داد و با بالا رفتن سن دارا بودن علائم بالینی و نوع شدید و فولمینانت آن افزایش می یابد و با انجام تست سرواپیدمیولوژیک تعداد جمعیت مصون و حساس را می توان شناسایی کرد که با سطح HAV-IgG تعیین می شود و بر این اساس جوامع و کشورها را با آندمیسیتی بالا (90 درصد)، متوسط (50 درصد)، و پائین (15 درصد) و خیلی اندک آن از 15 درصد افراد جامعه واجد آنتی بادی IgG بر علیه HAV می باشند و مبنای سن در بین آنها 10 و 30 سال است. در سالهای گذشته ایران در منطقه High قرار داشته و این آمار مربوط به گزارش سازمان انتقال خون درمورد اهدا کنندگان خون بوده است. دوره کمون بیماری 28-14 روز و گاهی تا 50 روز ذکر شده است. در سطح جهان بیماری دارای علامت HAV سالیانه 5/1-4/1 میلیون نفر می باشد و مورتالیتی آن کمتر از یک دهم درصد در سنین کمتر از 15 سال و 1/2 درصد در سنین بالای 40 سال است.

ریسک فاکتور برای ابتلای شدید هپاتیت A عبارتست از سن بالای 50 سال و بیماریهای کبدی مخصوصا هپاتیت  C مزمن.

اقدامات لازم برای کم کردن میزان آلودگی در جامعه

  • بالا رفتن سطح اقتصادی اجتماعی
  • دسترسی کامل به آب آشامیدنی سالم
  • انجام واکسیناسیون. که از سالهای 1990 به بعد در بعضی از کشورهای جهان انجام می شود و بعبارتی بالا رفتن سطح بهداشتی Sanitation و اقدام به انجام واکسیناسیون immunization اصلی ترین اقدام برای مقابله با این بیماری است.
  • واکسیناسیون برای اطفال سنین بالای 12 ماه به فاصله یک ماه در دو روز با اثربخشی بالای 94 درصد خواهد داشت.

 

اسکرول به بالا