جایگاه دامپزشکی ، اپیدمیولوژی در جهان و کشور ایران

درس
اطلاعات تکمیلی

به منظور انتقال به درس بعدی لطفا بر روی گزینه “علامت گذاری به عنوان تکمیل شده ” کلیک کنید .

لطفا امتیاز دهید

0 / 5

رتبه صفحه شما:

یکی از شایعترین بیماریهای مشترک بین حیوان و انسان بیماری تب مالت یا بروسلوزیس می باشد.

این بیماری دارای اسامی متعددی مانند تب رمیتانت، تب مالت، تب مواج، تب تیفوئیدی مالاریائی، تب مدیترانه ای، تب کریمه ای، تب قبرسی ، تب مصری ، بیماری بنگ و . . . می باشد.

عامل بیماری در سال 1886 میلادی بوسیله پزشک ارتشی انگلیسی بنام David Bruce از طحال سربازان انگلیسی که در جزیره مالت مبتلا شده بودند شناسائی شده است. انتقال آن از حیوان هائی مانند بز، گوسفند، گاو، خوک، سگ و . . .  بطور مستقیم در اثر تماس با آنها و یا غیر مستقیم از فراورده های لبنی آلوده حیوانات مبتلا به انسان است. از انواع بروسلاهای پاتوژن انسانی بروسلا  ملیتنسیس ، آبورتوس ، سوئیس و کنیس می باشند. شایعترین آن ملیتنسیس که بز و گوسفند حیوان غالب منشا آن می باشند و بروسلا کنیس با منشا حیوانی سگ، کمترین موارد را به خود اختصاص داده اند. بروز این بیماری تنوع مکانی زیادی دارد. با 30% تا 160 مورد در هر صد هزار نفر جمعیت می باشند گسترش جهانی دارد و تعداد اندکی از کشورهای اروپائی به ریشه کنی آن دست پیدا کردند. بالاترین رخ داد این بیماری در کشورهای منطقه مدیترانه، بالکان، خلیج فارس، خاورمیانه، آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد. مصرف محصولات لبنی غیر پاستوریزه مانند شیر و پنیر تازه مهمترین راه انتقال این بیماری است. در درجه اول یک بیماری شغلی در کشاورزان، دامداران، دامپزشکان، چوپان ها، قصابان، کارمندان آزمایشگاهی و کشتارگاهها بوده که تا حدی شایعترین ارگانیسم اکتسابی کارکنان آزمایشگاههای درگیر با آزمایشات  این بیماری است. اگر چه انتقال انسان به انسان کاملا نادر است اما از مادر به جنین و از طریق رابطه جنسی نیز بندرت دیده می شود. از انتقال خون و پیوند مغز استخوان نیز گزارش شده است.

بطور خلاصه راههای انتقال عبارتست از خوراکی، استنشاقی، تماس پوستی، مخاطی خون، نسوج اهدائی به دیگران، تزریق تصادفی واکسن زنده حیوانی. در هر سن و جنسی ممکن است این بیماری اتقاق بیفتد. دوره کمون از یک هفته تا ماههاست. برای حذف ریشه کنی بیماری، تست کردن حیوانات و یافتن آلودگی در آنها و جمع آوری و از بین بردن آنها از اقدامهای  اصلی است. از انواع با بیماری زایی شدید آن یعنی ملیتنسیس و سوئیس بعنوان سلاح بیولوژیک استفاده شده و از انواع آبورتوس ( S 19 , R B51)  و ملیتنسیس ( REV1)  بعنوان  واکسن استفاده می گردد.

راههای پیشگیری از بیماری تب مالت:

  • از بین بردن حیوانات آلوده و پرداخت غرامت به صاحبان آنها
  • پاستوریزه کردن محصولات لبنی و عدم استفاده از مواد لبنی غیرپاستوریزه
  • واکسینه کردن دامها
  • بیمه کردن دامهای روستائیان و دامداران
  • جدا کردن دامهای آلوده از دامهای سالم
اسکرول به بالا