واکسیناسیون آنفلوآنزا در پاندمی کرونا ویروس

درس
اطلاعات تکمیلی

به منظور انتقال به درس بعدی لطفا بر روی گزینه “علامت گذاری به عنوان تکمیل شده ” کلیک کنید .

لطفا امتیاز دهید

0 / 5

رتبه صفحه شما:

چکیده حاضر مبتنی بر دو مقاله چاپ شده (شهریور و مهر ماه 1399) تنظیم شده است. مقاله اول مربوط به گروه کارشناسان مشاور استراتژیک سازمان جهانی بهداشت در خصوص واکسیناسیون آنفلوآنزا در دوره پاندمی Covid 19 و مقاله دوم از کشور ایرلند بوده که در ارتباط با واکسیناسیون آنفلوآنزا در اروپا در زمان پاندمی Covid 19 توضیح داده است.

ویروس SARS-Cov-2 یک ویروس جدید و سبب بیماری Covid 19 شده، متعلق به خانواده ویروس های کروناویریده و ویروس آنفلوآنزا مربوط به خانواده ارتومیکسویرویریدهه می باشد.

انتقال آنفلوآنزا به علت تداخلات غیر دارویی شامل بهداشت دست، رعایت فاصله اجتماعی و آداب تنفسی در کنار داروهای ضد ویروسی برای Covid19، محدودیت مسافرت ها، کاهش یافته است و این کاهش در 6 ماه گذشته در نیمکره جنوبی مشاهده شده است.

واکسن آنفلوآنزا دارای دو نوع می باشد: 1- ویروس غیر فعال 2- ویروس زنده ضعیف شده. ویروس غیر فعال (Inactive) به 3 فرم ویروس کامل، قطعه ای از ویروس وساب یونیت می باشد، نوع قطعه ای از ویروس و ساب یونیت به دو فرم 3 گانه (H1N1و H3N3 و آنفلوآنزای B ویکتوریا) و 4 گانه ( H1N1 و H3N3، .یکتوریا، یاماگاتا) می باشد.

قطعه ای از ویروس (vaxigrip) عوارض  و در عین حال اثر بخشی بیشتری از فرم Subunit  (Influvac) دارد، اما برای پوشش حداکثری واکسن فرم Influvac توصیه می شود.

اولویت ارجح واکسیناسیون آنفلوآنزا: کادر درمان و افراد مسن (بالای 65 که احتمالا به سن 50 سال کاسته خواهد شد) است.

پس از گروه های فوق، خانم های باردار، افراد با بیماری زمینه ای (دیابت، فشار خون، مبتلا به ایدز، آسم و بیماری مزمن قلبی-ریوی) می باشد.

کودکان 6 تا 24 ماه اولویت بعدی هستند و اگر در کشوری فرم واکسن ویروس زنده ضعیف شده در دسترس باشد، این فرم واکسن برای کودکان توصیه می شود.

اسکرول به بالا